
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 3 mm |
| Width | 3 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 1.07 mm |
| Thickness | 0.97 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Contact Plating | Tin |
| Output Current | 1 A |
| Output Voltage | 300 V |
| Operating Supply Voltage | 40 V |
| Lifecycle Status | Active |
| Quiescent Current | 2.7 mA |
| Max Frequency | 1 MHz |
| Topology | Boost, Flyback, SEPIC |
| Switching Frequency | 1 MHz |
| Number of Outputs | 1 |
| Duty Cycle | 100 % |
| Max Duty Cycle | 100 % |
| Output Type | Transistor Driver |
| Function | Step-Up, Step-Up/Step-Down |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Min Input Voltage | 2.97 V |
Stock: 1520
Distributors
pcbx
Unit Price$1.00570
Ext.Price$1.00570
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.00570 | $1.00570 |
| 10 | $0.82800 | $8.28000 |
| 25 | $0.74533 | $18.63325 |
| 50 | $0.67091 | $33.54550 |
| 100 | $0.60392 | $60.39200 |
| 300 | $0.57830 | $173.49000 |
| 500 | $0.55377 | $276.88500 |
| 1000 | $0.53088 | $530.88000 |
